לקידום רווחתן של נשים החוות כאבים בפות ובנרתיק

רפואה משלימה וטיפולים אלטרנטיביים בטיפול בוולוודיניה

רפואה משלימה וטיפולים אלטרנטיביים הם טיפולים המגיעים מעולמות טיפוליים שאינם מערביים. חלק מהטיפולים הללו מוכרים ומקובלים יותר, והאחרים, פחות. כל הכתוב כאן הוא לבחירתך ושיקולך אם וכשתרצי לבחור טיפולים שאת יותר מתחברת אליהם או שאת מאמינה שהם יהיו טובים עבורך. חשוב לציין שטיפולים אלו אינם מפוקחים (פרט לחלק מהטיפולים של רפואה משלימה) ואינם מבוססים מחקרית, וייתכן שהם גם מעלים שאלות אתיות רבות.

הטיפולים המפורטים להלן מתבססים על נקודת ההנחה שהעולם שלנו הוא יותר מגוף פיזי. הוא גם נפש. העולם שלנו יכול להיות גם אנרגיה, גם היסטוריה אישית וגם היסטוריה משפחתית. הטיפול המשלים והאלטרנטיבי הינו טיפול הוליסטי, השואף לטפל בכל הרבדים: הפיזי, הרגשי, האנרגטי והרוחני.

רפואה משלימה

רפואה משלימה מתייחסת בעיקר לרפואה הסינית: דיקור סיני, צמחי מרפא, רפלקסולוגיה, נטורופתיה, שיאצו, הומאופתיה, מדיטציה, טווינה, ועוד. בחרנו להביא כאן שני סוגי טיפולים שנעשתה בהם התחלה של עבודה מחקרית ושידועים בסיוע להקלה על כאב כרוני ממגוון סוגים.

רפואה סינית בטיפול בוולוודיניה (וסטיבוליטיס)

הרפואה הסינית בוחנת את האישה כמכלול, בשונה ממה שאנו מכירים ברפואה הקונבנציונלית. בנוסף לתפקודים הרגילים של האיברים בגופנו, לשנים עשר מהם תעלות פנימיות החולשות על אזורים שונים שאינם נראים לעין ולהם תפקודים חשובים. בתחום הגינקולוגי נראה מעורבות של איבר הכבד שתעלותיו מקיפות ומזינות את אזור הגניטלי. גורמים פיזיים ונפשיים כגון: תאונה, לחץ נפשי, תזונה, מחלה ועוד, עלולים לשבש את התפקוד התקין של המערכת ואלו בסופו של דבר יבואו לידי ביטוי ככאב. על ידי תשאול, אבחנת גוף, לשון ובדיקת הדופק, ניתן לאתר את מקור הבעיה ולטפל בה ולא רק בסימפטומים.

לרוב, טיפול בודד יארך כ – 45 דקות עד שעה וטיפול ראשון יכול להתארך עד שעה וחצי. כמות הפגישות משתנה ממקרה למקרה ובהתאם לחומרתו. ברוב המקרים יורגש שיפור בסימפטומים לאחר 1-5 מפגשים, תדירות המפגשים תשתנה עם ההתקדמות במהלך הטיפול. בתחילת הטיפול לרוב יקויימו מפגשים על בסיס שבועי ועם התקדמות הטיפול ירווחו עד ל- כפעם בחודש. סך הכל משך הטיפול ינוע בין חודש לשנה. כמו כל טיפול יש צורך בסבלנות והתמדה. הטיפול אינו פולשני וניתן לבצע אותו בכל עת במהלך המחזור החודשי. הטיפול יכול לשלב מגע (טווינא/שיאצו), דיקור, צמחי מרפא ותזונה סינית. הרפואה הסינית מאמינה ששילוב של מגע תורם רבות לטיפול ומומלץ בחום. בטיפולים מקשיבים לך, תומכים בך בגובה העיניים ומדברים איתך על האתגר הלא פשוט הזה שמביא איתו מעמסה נפשית לא קטנה. במקרים רבים התלונה הראשית של מטופלות בתחום הגינקולוגיה אשר בגינה הן הגיעו לקליניקה, תלווה בתלונות משניות כגון כאבי אגן, מחזור, PMS ועוד. הרפואה הסינית תספק מענה לכל התופעות הנ"ל ועוד.

קופות החולים משלבות טיפולים ברפואה משלימה ובתנאים נוחים. שימי לב, בקופות החולים זמן הטיפול שונה וכל שירות ניתן בנפרד (מגע, דיקור, תזונה וכו'). ראשית, יש לברר אם קיימת במרפאה מטפלת המתמחה בתחום הרלוונטי. במידה ותבחרי טיפולים פרטיים תוכלי לקבל החזרים משמעותיים דרך ביטוחים פרטיים, בצירוף אישור רופא משפחה, קבלות הטיפולים וצילום תעודת מטפל מוסמך.

לאחרונה גוברת המודעות גם בקרב רופאים וחוקרים ליתרונות הרפואה הסינית ככלי טיפולי אפקטיבי מאוד ולא פולשני. מחקרים רבים, הנעשים בתחום הרפואה הסינית בכלל ובוולוודיניה בפרט, נושאים תוצאות מרשימות. ב-2015, נכנס הטיפול בוולוודיניה ברפואה הסינית לרשימת הטיפולים שדורשים עוד מחקרים. [1]

לסיכום, אם את מתמודדת עם כאב בזמן קיום יחסי מין, ראשית היוועצי עם רופאה מומחית בתחום. הטיפול ברפואה הסינית לא מבטל מעקב רופאה, הם עובדים נהדר יחד. בשונה מרוב דרכי הטיפול המוצעות כיום לטיפול בוולוודיניה, עבור חלק גדול מהנשים שפנו לרפואה הסינית, הכאבים פחתו או חלפו לחלוטין בשילוב של דיקור (לעיתים גם צמחי מרפא), מגע, שינוי תזונתיים ואורח חיים. זכרי כי כל טיפול שתבחרי לוקח זמן ויהיו בו עליות ומורדות. דרושה התמדה וסבלנות, בסוף זה יהיה שווה.

ריקי לוי פלג Dipl C.M' מטפלת מוסמכת ברפואה סינית, מתמחה בבריאות האישה

 [1] Schlaeger JM et al. Acupuncture for the treatment of vulvodynia: a randomized wait-list controlled pilot study .J sex med 2015.

 [2] Curran S et al. The ACTIVE study: acupuncture treatment in provoked vestibulodynia. J Sex med, 2010.

 [3] Danielsson I et al. Acupuncture for the treatment of vulvar vestibulitis: a pilot study. Acta Obset Gynecology Scandinavia, 2001.

טיפולים אלטרנטיביים

טיפולים אלטרנטיבים שאינם רפואה משלימה, מתייחסים למיטב הבנתנו לעולם הטיפול המיני הטנטרי, לעולם התקשור והגלגולים ולעולמות ההילינג. התפיסה המובילה הינה שהגוף הפיזי הוא אנרגיה, וכאשר מופיע כאב או מחלה, המשמעות היא שיש חסימה אנרגטית. חסימה אנרגטית יכולה להיווצר מחסימה רגשית, זיכרון רגשי טראומטי, אורח חיים לא מאוזן וכד'. הגוף זוכר גם אירועים מגלגולים קודמים, ואם יש "שיעור" שלא צלחנו בגלגול קודם, הוא ימשיך להגיע גם בגלגול הזה ו"ידרוש" מאיתנו ללמוד את השיעור ולהתפתח. כל משבר / טראומה, כאב או מחלה באים כדי לעורר אותנו להתפתחות, לעורר אותנו להיטיב עם החיים שלנו. כל אלו באים כדי לגרום לנו לברר מה יש בחיינו שדורש שינוי ודורש ריפוי רגשי. ריפוי מלא על כל הרבדים יתקבל בטיפול ממוקד לאחר הבנת הסיבה אליו.

רפלקסולוגיה היא שיטת טיפול הוליסטית דרך כפות הרגליים, העושה שימוש בלחיצות של כפות הרגליים לפי המפה של הגוף. כל נקודה בכף הרגל מייצגת איבר אחר בגוף ולפיכך המטרה היא לאבחן את מקור הבעיה דרך כפות הרגליים. טכניקות המגע שבהן עושים שימוש בטיפול הרפלקסולוגי משפיעות אנרגטית ומשפיעות דרך תגובה של מערכת העצבים על מערכות הגוף השונות, ומהוות כלי טיפולי רחב ועוצמתי במיוחד. רפלקסולוגיה, בדומה לשיטות טיפול הוליסטיות אחרות, מתייחסת לגוף כאל מכלול שלם, ומאמינה שאין הפרדה בין הגוף והנפש. 

האבחון והטיפול מתבצעים תחילה בהסתכלות בכף הרגל. האבחון מתבצע לפי מפת הגוף מבחינה פיזית בהקבלה לגוף: אזור האצבעות מקביל בגוף לאזור הראש והחושים, אזור הכריות מקביל בגוף לאזור החזה, ריאות והלב, אזור הקשת (בין הכריות לעקבים) מקביל לאזור הבטן, ואזור העקבים מקביל לפלג גוף תחתון. האבחון מתבצע במגע, בהסתכלות לפי צבע, מרקם, גודל, יובש ולפי תשאול אישי ושיחה מול המטופלת. לאחר האבחון וההיכרות עוברים לשלב הטיפול במגע. לחיזוק, לאיזון ולהרפיה.

לכאבים בפות ובנרתיק ישנן סיבות פיזיות וסיבות רגשיות ולכל מטופלת ניתן טיפול אחר לפי הצורך שלה. דרך הטיפול בכפות הרגליים ניתן לעזור לגוף האישה הן מבחינה הורמונלית, מבחינת מערכת העצבים, השלד, ואזור האגן, והן מבחינת הבאת הגוף והנפש להרגעה ולהרפיה. הטיפול עצמו יהיה ממוקד באזור העקב. על פי הרפלקסולוגיה מדובר באזור הורמונלי המקושר לאגן ולמיניות. העקב גם נחשב לאזור האדמה, האזור הכי שורשי שלנו כמו גם אזור המיניות. החיבור לגוף ולנפש חשוב בטיפול מכיוון שיש סיבות מגוונות לכאבים (כמו למשל פגיעה מינית/ פחדים מהעבר או מהעתיד / נטילת אמצעי מניעה הורמונליים, ועוד), ולכן מדובר בהסתכלות רחבה על האישה שמגיעה לטיפול. 

בטיפולים ניתן ללמוד וללמד את הגוף, כיצד להרפות ולשחרר, ובכך יכול לעזור לכאבים בפות ובנרתיק. להרפיה יש משמעות רבה בזמן כאבים ביחסי מין, וזה יכול לעזור להבין איך הגוף מרגיש במצב של רוגע. 

ניתן לקבל טיפול רפלקסולוגי דרך קופות החולים, או דרך מטפלת פרטית. מומלץ ללכת למטפלת שיש לה תעודה של רפלקסולוגית בכירה, וכזו  שעשתה התמחות בנושאים נשיים כגון: היריון, פריון, לידה, גוף האישה.

נטע שלם פילוסוף- רפלקסולוגית בכירה. מלווה נשים בהריון, פריון ולידה.

יסודות השיטה נעוצים במזרח הרחוק, שם מתייחסים לאדם כשלם המורכב מגוף ונפש, המונעים על ידי אנרגיית החיים. שיטות מזרחיות שמות דגש על האיזורים בגוף בהם מרוכזת כמות רבה במיוחד של אנרגיה, כמו אזור הבטן ואגן הירכיים. עיסוי של אזור זה מסייע לרתום את אותה האנרגיה למטרות של השגת איזון, וריפוי גופני ונפשי. לכן, מעבר לרמה הפיזיולוגית, הטיפול פועל גם ברמה האנרגטית. אזור האגן הוא אזור בו מצויה אנרגיית חיים מרוכזת, כזו המאפשרת הבאת חיים חדשים לעולם. הטיפול באיברים האינטימיים גורם לאנרגיה הרבה המרוכזת בהם להתפשט אל שאר חלקי הגוף ולהפעיל מרכזי אנרגיה אחרים בגוף ובנפש.

הטיפול הוא פיזי ומתמקד באזורים האינטימיים, במיוחד באזור הבטן, האגן והאיברים האינטימיים. השיטה משלבת תשאול עמוק על הביוגרפיה המינית, עבודה רגשית, טכניקות מגע המשלבות תרגילי של עיסוי, יוגה, נשימה, מדיטציה ועוד. חלק מרכזי מהטיפול הינו לימוד והדרכה לטיפול עצמי. 

כיצד זה עובד?

טיפול מיני במגע (עיסוי בטן עמוק, עיסוי אגן כולל עיסוי יוני) מגביר את זרימת הדם ואת קצב חילוף החומרים באיברים האינטימיים. הוא גורם לתאים המרכיבים אותם, לקבל יותר חמצן והזנה ומכאן לעבור תהליכי התחדשות. הטיפול מגביר את יעילות תהליך סילוק הרעלים דרך מחזור הדם. יש לו השפעה על המערכת העצבית והמערכת ההורמונאלית בגוף, ובאמצעותן השפעה על טונוס השרירים, על המוח ועוד. 

ברמה הנפשית, העיסוי עשוי להציף רגשות וזכרונות אל פני השטח. בתהליך זה הוא מאפשר לאישה לעבד אותם, ולשחרר אותם ואת עצמה מהם. הטיפול יכול לתמוך  גם בריפוי של תסמונת קדם וסתית, כאבי ווסת וסמפטומים של גיל המעבר כמו יובש ואגינאלי, גלי חום ועוד.

אלינור כהן- מטפלת הוליסטית ומורה למיניות בריאה ומעצימה.

עיסוי ארוויגו (מוכר בארץ גם בתור "עיסוי רחם") הינו שיטת טיפול שמקורה במסורת העתיקה של בני המאיה. דון אליחיו פאנטי, שאמאן מקומי שטיפל בנשים רבות, דיבר על כך שמיקום הרחם משפיע על בריאותה הכללית של האישה, וכאשר הרחם לא ממוקמת במרכז, האישה לא תהיה מאוזנת. העיסוי הוא חיצוני ומתבצע באזור הבטן התחתונה והעליונה, האגן והגב. מטרתו לחזק את הרצועות התומכות ברחם (בעלות אספקת דם), להרפות את השרירים ולהגביר זרימת דם ותנועה בכל האזור. הטיפול מסייע להגברת פוריות, להפחתת כאבי וסת וגם למערכת העיכול, בין היתר במקרים של עצירות. דון אליחיו העביר את הידע לרוזיטה ארוויגו, שהביאה אותה למערב.

כאבים בפות ובנרתיק יכולים להופיע ממגוון סיבות וגם פה לעיסוי הארוויגו יש יכולת לעזור. אם ישנו כיווץ יתר של השרירים (וגיניזמוס) העיסוי עוזר בהרפיה של כל השרירים באזור, לדוגמא שרירי הבטן והישבן. שרירים אלו קשורים לשרירי רצפת האגן והשגה של הרפיה בהם תסייע גם להרפיה של שרירי רצפת האגן. בנוסף העיסוי אף משפיע על תבנית הנשימה: שחרור הסרעפת והשגת נשימה עמוקה יותר יכולה לייצר השפעה מרגיעה ומרפה לרצפת האגן. 

עיסוי ארויגו גם משפיע על מיקום הרחם וצוואר הרחם ויכול לסייע לרצועות התומכות ברחם ובשאר אברי האגן (שלפוחית ורקטום), דבר היכול להוריד עומס מהנרתיק ולהפחית כאבים ביחסי מין בהם הכאב הוא עמוק יותר בנרתיק. 

לעיתים ישנם כאבים על רקע של אנדומטריוזיס. על פי העדויות שהצטברו עד כה (ממטופלות, לא ממחקרים קליניים), ניכר שהשיטה מסייעת לנשים הסובלות מהמחלה באמצעות הפחתת כאבים בזמן הווסת ובעת קיום יחסי מין,  וכן בשיפור מצב הציסטות וההידבקויות באגן.

העיסוי הוא עמוק ומשמעותי, אך בידיים מיומנות מתבצע בעדינות רבה, תוך הקשבה וללא תחושת כאב. רוב הנשים שהתנסו בטיפול אומרות שמדובר באחד מטיפולי הגוף הנעימים ביותר שחוו, עם אפקט הרגעה עמוק המתמשך ימים רבים לאחר הטיפול עצמו. בטיפול את גם לומדת לעסות ולטפל בעצמך, SELF CARE – אחד הכלים המרכזיים והיעילים להפחתת כאב, השגת רגיעה והרפיה. הטיפול הוא בעצם מתמשך ויומיומי להשגת הרפיה, תנועה וזרימת דם מיטבית ומבריאה. 

למידע נוסף על השיטה

הדר גרף- פיזיותרפיסטית רצפת אגן ומטפלת ארוויגו. 

רשומה לניוזלטר ?

הרשמי וקבלי יומן מעקב כאב חודשי בחינם 

רשומה לניוזלטר ?

הרשמי וקבלי יומן מעקב כאב חודשי בחינם 

הרשמי עכשיו

דילוג לתוכן