לקידום רווחתן של נשים החוות כאבים בפות ובנרתיק

מסר מהשטח

יש ביכולתכן וביכולתכם הזדמנות לבנות ולהצמיח

בין אם מדובר באבחון במרפאת נשים, ובין אם בטיפול פיזיותרפיה או טיפול מיני, כאשר אישה מגיעה לטיפול רפואי במטרה להחלים מכאבים בפות ובנרתיק מדובר בדבר לא פשוט בפני עצמו. עצם הפנייה לטיפול  דורשת ממנה תעצומות נפש גדולות, והיא זקוקה ליחס מקצועי ורגיש במהלך האבחון והטיפול.

להלן תמצית קולות של נשים שעלו מהשטח. המסרים שייכתבו בהמשך, עלו מחוויות חיוביות או שליליות במפגש עם רופאות ורופאים ומטראומות שנשים חוו. חשוב לנו לרכז את העדויות הללו ולהביאן כאן, בכדי להציע כלים טובים יותר להתמודדות ולטיפול מיטבי במטופלת המתמודדת עם כאבים בפות ובנרתיק שתפגשו בפעם הבאה.

  • נשים מחפשות הכרה בכאב שלהן.
  • הכירו בשכיחות הנשים המתמודדות עם כאב בפות ובנרתיק ושאפו לעשות כל שניתן בכדי לשפר את איכות חייהן.
  • נשים מעריכות יותר רופא/ה או מטפל/ת שיודעים להגיד כי אינם מבינים בתחום ובמקביל להפנות אותה לאיש/אשת המקצוע המומחים המתאימים (רופא.ה או מטפל.ת).
  • אישה מגיעה לבירור ומתלוננת על כאבים כי היא סובלת מכאב ממשי. ביטול הכאב ודה לגיטימציה שלו יובילו לחוסר אמון ולצבירת חוויה שלילית נוספת עבור האישה.
  • יש למצות את הבירור עד למקסימום האפשרי, כולל הפניות לבדיקות רלוונטיות.
  • דעו למי להפנות - הכירו את הרופאים/ות המומחים/יות בקופה ובאזור שלכם/ן.
  • אם אינכם/ן בקיאים/ות בתחום - חקרו ולמדו כל מה שאפשר.
  • שתפו וספקו לאישה מידע - על האבחנה, על הפרוגנוזה, על דרכי הטיפול האפשרות, ועל דרכי התמודדות עם התלקחויות כאב.
  • בדיקה וגינלית לא חייבת לכאוב. כאשר יש צורך בבדיקה פנימית שתפו את המטופלת איך אפשר להקל עליה.

הנחיות לבדיקה
אפשרו למטופלת לנשום מספר נשימות, הדריכו אותה לאסוף ולשחרר את רצפת אגן מספר פעמים במטרה להרפות את השרירים, תנו לה את ההרגשה שיש לכן את כל הזמן שבעולם גם אם חדר ההמתנה מלא. היו אמפתיות ומכילות לכל רגש שעולה בחדר, הימנעו משימוש בספקולום במידת האפשר, אם יש צורך השתמשו בספוקולום בגודל קטן והציעו למטופלת להכניסו. אם יש צורך השתמשו בלידוקאין או מאלחש אחר. לקריאה נוספת על יצירת בדיקה גינקולוגית מעצימה לנשים לחצו כאן.

קראו על האמנה הגניקולוגית של קרן בריאה.

יש דברים שלא לגיטימי להגיד.

הציעו למטופלת טיפול הוליסטי הרואה את הצרכים הייחודיים שלה.

בנו מערכת אמון ובטחון עם המטופלת, שתאפשר לה לשוב ולהבדק באופן שגרתי ולשמור על בריאותה. 

גם אם מראה האיבר ניראה תקין, זה לא אומר שהכל בסדר, עדיין יש כאב המגביל בתפקוד ופוגע באיכות חייה של המטופלת.יש דברים שכדאי להגיד.

עזרו לנו להיות חלק מהשינוי


מכתב ממטופלת

תגידו שאתן יודעות.
תגידו שאתן לא יודעות. 
תגידו שלכאב שלנו יש שם. שזה משהו אמיתי. ששמעתן על זה.
ואם לא שמעתן על זה, תבררו. אל תשאירו אותנו באוויר עם כאב ושתיקה. 

אל תבטלו את הכאב שלנו. אל תגידו באמצע בדיקה כשאנחנו מרותקות לכסא ולפעמים משותקות מפחד ובוכות. אל תגידו זה לא כואב. אל תשאלו: זה באמת עד כדי כך כואב? אל תשאלו: ומה תעשי בלידה?

אם בדיקה יכולה לכאוב, תסבירו לנו, תכינו אותנו מראש. אל תפתיעו אותנו.

אם אישה מגיעה עם תלונה על כאב, או אם הגיעה לא כאובה וכואב לה בבדיקה, והיא אומרת במילים או דרך שפת הגוף, זזה בחוסר נעימות, או משמיעה זעקה, או צעקה, או בוכה, הכאב שלה אמיתי ועלייך לעצור ולהבין איך לעזור ולהקל עליה.

סביר שהיא לא עושה הצגות, ולא רוצה תשומת לב. סביר שפשוט כואב לה.

אל תגידו באמצע הבדיקה, שהיא, לאותה אישה, לא פשוטה. היא היתה מעדיפה להיות בים, או במקום נעים יותר. אל תגידו לה: תנשמי. תרגעי. תשחררי. אל תגידו שלכולן כואב. 

אל תשלחו אותנו להיכנס להריון. אנחנו רוצות ליצור חיים מאהבה. 

במקום של הכאב, כל הגוף מתכווץ. על אחת כמה וכמה אינו רוצה לקבל מכשיר חד וחודרני, או אצבע מאשימה. אל תשאלו אם אנחנו עצבניות. אנחנו עצבניות כי כואב לנו. ולא כואב לנו כי אנחנו עצבניות.

אל תפנו את האשמה על האישה. אל תאיימו אותה בעזיבה, בנטישה של אדם אהוב. אל תגידו: תגמרי עם זה מהר (עם החדירה), הוא/היא יעזבו אותך אם לא. אולי את לא מספיק (ר)טובה? אולי את לא מספיק משוחררת? אולי את לא מספיק חרמנית? אולי את לא מספיק.

תעשו יותר משחק מקדים. אולי את לא נמשכת? אולי הוא גדול מדי? אולי את צרה מדי? תשתי כוס יין, זה יעבור. תעשני משהו.

תפנו אותנו למומחית. תשלחו אותנו לבירור גינקולוגי מקיף. תנו לנו הפניה לפיזיותרפיה רצפת אגן. תפנו אותנו למרפאה לטיפול מיני. בקשו סליחה אם הכאבתן. 

תנו לנו מקום, והכלה שיאפשרו לנו לחזור לטיפולכן המסור.

רשומה לניוזלטר ?

הרשמי וקבלי יומן מעקב כאב חודשי בחינם 

רשומה לניוזלטר ?

הרשמי וקבלי יומן מעקב כאב חודשי בחינם 

הרשמי עכשיו

דילוג לתוכן