לקידום רווחתן של נשים החוות כאבים בפות ובנרתיק

וסטיבולודיניה
ווסטיבוליטיס

וסטיבולודיניה הינה האבחנה כאשר הכאב מופיע באזור הוסטיבול הנמצא בפתח הנרתיק (בעברית וסטיבול = מבוא העריה, דיניה = כאב). הסימפטומים יכולים להתבטא בתחושת כאב/ דקירה/ שריפה/ גרד ועוד.

בעבר, האבחנה הייתה נקראת וסטיבוליטיס. המושג החל בעקבות החשד שהגורם לבעיה נובע מדלקת במבוא העריה, ומכן הסיומת "ליטיס" שמשמעותה דלקת. עם השנים המחקר התקדם והובן כי לא כל מצב של וסטיבולוטיס מלווה במרכיבי הדלקת (אודם בפתח הנרתיק, תאי דלקת בביופסיה וכדומה) ושאף לא קיימת דלקת, וכן, אין בהכרח שיפור במצב התסמונות עם טיפול נוגד דלקת. עם זאת, השם וסטיבולוטיס עדיין קיים הן בספרות הרפואית, הן בקרב רופאים.ות והן בקרב הקהל הרחב.

למעשה וסטיבולודיניה מחולקת ל-2 אבחנות שונות, עם גורמים וטיפול שונה:

Unprovoked Vestibulodynia

כאב מפושט בוסטיבול ללא קשר למגע. הכאב מופיע באופן ספונטני בוסטיבול, ללא מגע באזור. הכאב מאופיין לרוב ככאב קבוע, כמו למשל בזמן ישיבה, לבישת ג'ינס ועוד, אך לעיתים ישנן אפיזודות של הקלה בכאב.

Provoked Vestibulodynia

בקיצור PVD, כאב המופיע בוסטיבול ומתרחש רק במידה ומופק במגע או לחץ באזור הוסטיבול, כגון טמפון, פין, ספקולום, אצבע או אביזר מין.

וסטיבולודיניה ממגע

זוהי הצורה השכיחה ביותר של וולוודיניה. טרם זוהה גורם בודד ומובהק, אך התיאוריה המקובלת היא כי PVD מייצגת קבוצה מגוונת של הפרעות/תסמונות, הגורמת לתסמינים דומים. על כן לרוב מטופל בשיטת ניסוי ותהיה כמפורט בדף מה זה וולוודיניה.

מחקר שבוצע על ידי ד"ר גולדשטיין ועמיתיו (Goldstein et al,2009) ביקש לחלק את הנשים לפי תתי קטוגריות על מנת להתאים להן טיפול מותאם לגורם התסמונת, ובכך להגדיל את אחוזי ההצלחה הטיפולית:

  1. PVD על רקע הורמונלי (למשל ממחסור באסטרוגן שנגרם משימוש ממושך בגלולות, הנקה, מנופאוזה)  
  2. PVD על רקע ליקוי בתפקוד שרירי רצפת אגן
  3. PVD על רקע של ריבוי תאי עצב מולד
  4. PVD על רקע ריבוי תאי עצב נרכש בעקבות דלקות בנרתיק
וסטיבולודיניה ספונטני

הסימפטומים לרוב מפושטים בפות, ויכולים להשפיע על תפקודי היום יום כגון לבוש, הליכה וישיבה ממושכת. ישנם ימים בהם הכאב מופיע לאורך כל היום, ללא גירוי מקומי וישנם ימים שבהם הכאב מופיע רק בזמן קיום יחסי מין הכוללים כניסה לנרתיק (חדירה).

הגורמים והטיפול דומים למה שמפורט בהסבר על וולוודיניה. כאשר המרכיב הינו עצבי, הטיפול יכלול תרופות דרך הפה או משחות מקומיות.

רשומה לניוזלטר ?

הרשמי וקבלי יומן מעקב כאב חודשי בחינם 

רשומה לניוזלטר ?

הרשמי וקבלי יומן מעקב כאב חודשי בחינם 

הרשמי עכשיו

דילוג לתוכן