לקידום רווחתן של נשים החוות כאבים בפות ובנרתיק

הטיפול הרגשי בוולוודיניה

טיפול רגשי בוולוודיניה לצד הטיפול הפיזי הוא מאוד חשוב בהרבה מקרים.

וולוודיניה הינה תסמונת כאב כרוני העשויה להיות מלווה בתחושות וברגשות הקשורות לכאב ולמשמעויות של כאב בחברה בה אנחנו חיות. הטיפול בוולוודיניה יכול לשלב בתוכו גם טיפול רגשי, ולא בגלל ש"זה בראש שלך" או שעברת טראומה. כאב הוא דבר מורכב, והוא מתבטא באופנים שונים ומשפיע בדרכים שונות על כל אישה. בדף זה תוכלי למצוא מידע בנוגע לטיפול רגשי. אין הדבר אומר שהכאב אינו ממשי. טיפול רגשי אינו מתאים לכל אחת וזה לגיטימי לגמרי אם אינך מתחברת לסוג כזה של טיפול.

הטיפול הרגשי הוא טיפול המתייחס לנפש ולרגש בהתמודדות עם ההיבט הפיסי של הכאב ומשמעויותיו. יש שמאמינות שגוף ונפש הולכים יחד, וגם אם הכאב לא משוייך לבעיה רגשית או לטראומה מינית, עצם ההתמודדות עם מצב מושתק, מביך, ולא נוח, יכולה לייצר מצוקה רגשית. בנוסף, הטיפול יכול להעניק כלים להתמודדות עם הכאב. ההתמודדות הפיזית עשויה להיות מלווה ברגשות של תסכול, ייאוש, בושה, דיכאון ואפילו חרדה. הביטחון העצמי והערך העצמי יכולים להיפגע גם הם. נדרשות תעצומות נפש כדי להתמודד עם התופעה הזו כאישה מול עצמה, להמשיך לתפקד כאמא, כבת זוג, כאשת קריירה ולפעול מימוש עצמי להמשיך בחיי חברה ומשפחה. נשים שנמצאות בזוגיות מתמודדות בזה בהקשר הזוגי. לא תמיד יש בן זוג תומך וכך עלולה להיווצר פגיעה גם במערכת הזוגית. נשים שאינן בזוגיות עלולות להימנע מיצירת מערכת יחסים חדשה רק כדי לא להתמודד עם הקושי הזה. 

יש נשים שתבחרנה בתמיכה קבוצתית ויש שתבחרנה בתמיכה פרטנית. בכל סוג של תמיכה ניתנת ההזדמנות למתמודדת לשתף את שעל ליבה, לפרוק מעט מהכאב הרגשי שמלווה את הכאב הפיזי. תחושת הבדידות עם ה"סוד" הזה, התסכול של הדרך הלא ברורה, הייאוש מהעשייה המרובה וההתעסקות שלא תמיד נותנת תוצאות חד משמעותיות, הקושי שזרה לא תבין זאת.

אל תישארי לבד עם ההתמודדות. התחילי לייצר קרקע מתחת לרגליים כמו רשת ביטחון, בני קרקע איתנה שתאפשר לך לעבור את הטיפול הפיזי כשהנפש אסופה. טיפול רגשי הוא מקום בטוח ומאפשר לפתוח ולשתף את כל מה שעובר עליך, בלי שיפוט וביקורת, מקום שבו את מוגנת לפרוק את הכאב הרגשי בכל אמצעי הביטוי שלרשותך.

סוגי טיפולים טיפולים רגשיים בוולוודיניה

  • פסיכותרפיה – שיחות עם פסיכולוגית, עובדת סוציאלית, במגוון שיטות: CBT, EMDR, טיפול דינאמי, טיפול פסיכואנליטי, טיפול בגישה פמיניסטית.
  • טיפול מיני – שיחה עם מטפלת מינית מוסמכת, טיפול באמצעות סרוגייט.
  • פסיכותרפיה גופנית טיפול רגשי המבוסס על תהליכי גוף-נפש-רוח. תהליך הטיפול משלב שיחה עם עבודת גוף שיכולה לכלול דימיון מודרך, תנועה, מגע, נשימה ועוד.
  • תרפיה באומנויות – ציור, צילום, פיסול, פסיכו-דרמה ועוד.
  • תרגול מיינדפולנס

 

כל אחת יכולה לבחור את הדרך הנכונה לה. חשוב שתמצאי את הדרך הנכונה לך לחזק את הביטחון העצמי ואת הערך העצמי, לקבל "כלים" להתמודד עם הקושי הרגשי שעולה מתוך ההתמודדות הפיזית, לקבל את המצב בלי רגשות אשמה, ללמוד להפריד בין המצב הפיזי למי שאת, בלי קשר לכאבים, לקבל הדרכה איך להתמודד עם הצפה רגשית, לשחרר פחדים וקשיים סביב הכאב ולתמוך בריפוי הפיזי. 

רשומה לניוזלטר ?

הרשמי וקבלי יומן מעקב כאב חודשי בחינם 

רשומה לניוזלטר ?

הרשמי וקבלי יומן מעקב כאב חודשי בחינם 

הרשמי עכשיו

דילוג לתוכן