לקידום רווחתן של נשים החוות כאבים בפות ובנרתיק

טיפול פיזיותרפיה רצפת אגן בוולוודיניה

טיפול פיזיותרפיה רצפת אגן בוולוודיניה הינו טיפול מועיל ומשמעותי אצל מרבית הנשים המתמודדות עם כאבים בפות וביחסי מין.

רצפת האגן ממוקמת בתחתית האגן ומורכבת משרירים, רקמות חיבור, כלי דם ועצבים. תפקידיה העיקריים הינם לתמוך באיברי האגן, לסייע לייצוב הגוף ולאפשר תפקוד תקין של מערכות המין, השתן והעיכול. פיזיותרפיה לרצפת האגן עוסקת בעיקר בתנועתיות הרקמות, בנרמול פעולת השרירים ובוויסות התחושה בהם.  

במפגש עם פיזיותרפיסטית רצפת האגן בטיפול בוולוודיניה יתבצע ראיון מקיף, וכן בדיקה והערכה של השרירים והמבנה ע"י בדיקה נרתיקית פנימית ובחינה של מבנים ואזורים רלוונטיים נוספים. בשונה מבדיקה וגינלית אצל גניקולוגית, שמטרתה לאבחן, בדיקה נרתיקית פנימית שנערכת ע"י פיזיותרפיסטית רצפת אגן נעשית במטרה לאבחן ולטפל. לכן, הכל נעשה בקצב של המטופלת, לפי המוכנות שלה ובהסכמה מלאה. להצלחה מקסימלית של הטיפול נדרשים התמדה ושיתוף פעולה.

בהתאם לראיון ולבדיקה תתקבל החלטה, בשיתוף המטופלת, באשר לאופן הטיפול. ישנם כלים טיפוליים שונים ומגוונים, שיותאמו על ידי הפיזיותרפיסטית:

  • העלאת מודעות ונתינת הסבר על מקור הבעיה והסימפטומים.
  • תרגילים לביצוע עצמאי במטרה ללמוד לחזק ולהרפות את השרירים.
  • תרגול שרירי רצפת האגן והדרכה לשימוש נכון בגוף בזמן תרגול, בחיי היומיום וכחלק מהמיניות.
  • טיפולים ידניים, כמו עיסוי ועבודה על רקמות רכות.
  • הדרכה לשימוש במאמני נרתיק, במידת הצורך. השימוש במאמנים מאפשר חשיפה הדרגתית לאפשרות של כניסה לנרתיק ומשפיעה גם על החרדה שכבר נוצרה בשרירים, בעקבות הניסיונות הכואבים.

במהלך טיפול פיזיותרפיה רצפת אגן בוולוודיניה ניתן להיעזר באבזור שונה ומגוון, כגון:

TENS

גירוי חשמלי לאזור הכואב על מנת להוריד רגישות מקומית.

מכשיר ביופידבק

מכשיר המספק משוב חזותי על רמת כיווץ שרירי רצפת האגן בזמן שהמטופלת מבצעת תרגילים. ביופידבק עוזר לנרמל את תפקוד שרירי רצפת האגן בעזרת משוב ויזואלי. טיפול זה עשוי לכלול הכנסת חיישן וגינאלי.

לייזר רך

מיועד בעיקר למטופלות עם וסטיבולודיניה על רקע עצבי. (נעשה אצל פיזיותרפיסטית או במכון נפרד ללייזר אצל חברת אומדיק בישראל).

שאלות נפוצות
על פיזיותרפיה רצפת אגן בוולוודיניה

הטיפול מתבצע בחדר נפרד וסגור, ורק על ידי פיזיותרפיסטיות שהוסמכו לטפל בתחום זה.

הפניה מרופאה במידה ונדרשת בהתאם לביטוח הרפואי שלך, וכן אם יש מסמכים של בדיקות רלוונטיות, סיכומי פגישה אצל רופאות מומחיות ובגדים נוחים. 

ניתן להגיע עם מלווה (בן/בת זוג, אחות, אמא, חברה) אם את מרגישה שזה יעזור לך לעבור את החוויה בצורה חיובית או בטוחה יותר.

תוכלי לקרוא כאן באתר מה היא פיזיותרפיה לרצפת האגן כדי לדעת למה לצפות. שתפי את המטפלת שלך, בין אם את חוששת מהתהליך או שעברת בעבר פגיעה מינית. אם את לא מעוניינת בבדיקה פנימית בפגישה הראשונה זה גם בסדר. שתפי את הפיזיוטרפיסטית ותחליטו יחד על דרך הטיפול והקצב המתאים לך. היא יכולה לסייע בנשימות, מוזיקה נעימה, החשכת החדר או בדרך אחרת שמתאימה לך להירגע ולהתכונן, או שתחליטו על זמן מתאים שיהיה מקובל עלייך, והיא תסייע לך להתכונן.

 

אם את מרגישה בנוח לטפל ביום כזה, אין מניעה להגיע לטיפול. לחלק מהמטפלות לא משנה דימום של וסת, אלא אם כן את ביום של שיא הדימום,  ואז מומלץ לדחות. קחי בחשבון שיש נשים שרגישות יותר בתקופה זו של החודש ולכן מומלץ להתייעץ עם הפיזיותרפיסטית שלך. 

טיפולי פיזיותרפיה לרצפת אגן הינם טיפולים מבוססים מחקרית. קופות החולים מממנות אותם, אולם לפעמים התורים ארוכים למדי. יש גם פיזיותרפיסטיות רבות שעובדות באופן פרטי. למידע נוסף ראי על החזרים מקופות חולים.

רשימת פיזיותרפיסטיות רצפת אגן לטיפול בוולוודיניה לפי אזור וקופה אפשר לחפש כאן באתר.

רשומה לניוזלטר ?

הרשמי וקבלי יומן מעקב כאב חודשי בחינם 

רשומה לניוזלטר ?

הרשמי וקבלי יומן מעקב כאב חודשי בחינם 

הרשמי עכשיו

דילוג לתוכן