לקידום רווחתן של נשים החוות כאבים בפות ובנרתיק

טיפול מיני בוולוודיניה

טיפול מיני בוולוודיניה הינו טיפול משמעותי שיכול לעזור לנשים וזוגות רבים המתמודדים עם כאבים בפות / וביחסי מין.

טיפול מיני, הינו תחום טיפול המבוסס על טיפול פסיכולוגי, פעמים תוך התבוננות על חלקים מהטיפול הרפואי ושילוב בין שניהם. החלקים הפיזיולוגיים של התגובה המינית מוכרים לנו מעבודתם של מאסטרס וג'ונסון (1966) כבר בשנות ה – 50 של המאה הקודמת. הם ערכו תצפיות בתנאי מעבדה בתהליכים ותגובות מיניות של 382 נשים ו-312 גברים, באמצעותן הגדירו את התגובה המינית האנושית, המשותפת לנשים וגברים כאחד. מאז, תחום הטיפול המיני התרחב והתפתח, אך בסיסו נשען גם היום על התצפיות שערכו. מטרת הטיפול המיני היא לסייע לפרטים או לזוגות, לשפר את שביעות הרצון מחיי המין שלהם בין אם הקושי הוא פסיכולוגי או פיזיולוגי.

בדומה לטיפול רגשי / פסיכולוגי, כלי הטיפול הינם: דיבור, חקירה משותפת, העמקה ובחינה של דפוסים, סכמות חשיבה, ניסיונות עבר ועוד. במידה וקיים הסבר פיזיולוגי, הטיפול ילווה בתמיכה רפואית מתאימה. פעמים רבות, מטופלות ומטופלים, בין אם מגיעים בזוג או כפרט, יקבלו משימות בית בין הטיפולים. המשימות יכולות להיות בחינה של תחושות, רגשות ומחשבות, למידה של היבט מסוים בפיזיולוגיה של המיניות, צפייה בסרטון או הצעות לתרגול, כמו תרגול והיכרות עם שרירי רצפת האגן, תרגילי מגע זוגיים, תרגילי מגע וחקירה אישיים ועוד. כל טיפול מעוצב בהתאמה מירבית לפרט או הזוג, תוך חקירה והתבוננות תמידית על צרכים, קשיים ומטרות תוך הישענות על ידע מהימן ועדכני בטיפול מיני ובמיניות האדם.

טיפול מיני בוולוודיניה פעמים רבות מצריך התייחסות רב מקצועית ולכן נפנה ונסתייע באנשי ונשות מקצוע נוספים מתחומים שונים, כגון: פיזיותרפיה רצפת אגן, רופאות גינקולוגיות, סרוגייט (בן.ת זוג חלופיים), רופאות פסיכיאטריות ועוד.

מי מגדירה קושי בתפקוד המיני?

כל אחת מאתנו מחזיקה "בעלות" על המיניות שלה ולכן הגדרה של קושי או בעיה הינה באחריות האישית שלנו. דבר מה הנחווה כקושי של אחת, יחווה שונה אצל אחרת. כשמשהו מפריע לנו, זה הזמן לבחור ולבחון האם מדובר בקושי או בעיה בתפקוד המיני. פעמים רבות בן או בת הזוג יחוו את הקושי או הבעיה ואז נגדיר את הבעיה כבעיה מינית זוגית. שכן, פער בצרכים וברצונות מוביל אותנו למקום בו יש צורך למצוא איזון, הבנה והכלה של הצרכים של שני הפרטים במערכת הזוגית.

מהן הסיבות הנפוצות לפניה לטיפול מיני?

כאב במגע מיני אצל נשים

העדר חשק מיני או פערים בחשק המיני בין בני זוג

קושי בהחזקת זקפה

שפיכה מוקדמת בין אם המרכיב פיזיולוגי או פסיכולוגי

עיבוד חוויות מיניות מהעבר

חקירה, למידה ושיפור ההנאה במגע מיני

העדר אורגזמה אצל נשים

השפעה של מצב פיזיולוגי על התפקוד המיני

חקירה ובירור העדפות מיניות

ועוד....

ההגדרה של בעיה רגשית או זוגית תמיד יהיו נגזרת של תרבות, זמן ותקופה. דמיינו לעצמכן עולם שבו אין מבטאים מיניות באמצעות אירוח של פין בפות ביחסים הטרוסקסואלים… מנקודת מבט של העולם הפורנוגרפי בו אנו חיות היום, זה נראה כמעט מוזר מאחר וזהו עולם בו משמעות ה״חדירה״ הינה גדולה ביחסי מין, לפחות כל זמן שהשיח האמין והמקצועי על מיניות אינו נחלת כולן.ם. שיח פורנוגרפי זה יכול להשתנות באמצעות הרחבת המסרים הקשורים להנאה מינית. מיניות כספקטרום רחב של מעשים שנועדו לסיפוק והנאה הדדית של פרטים, בכל דרך שמתאימה להם תוך הרחבה של המעשים המספקים והמהנים והזזת מרכזיות החדירה מהמעשה המיני. במצב כזה, לא תהיה בעיה של שפיכה מוקדמת, מעוכבת או כאב.

מיהי מטפלת מינית מוסמכת?

מטפל.ת מתחום הטיפול הרגשי – פסיכלוגי או רפואי, בעל.ת תואר שני ומעלה בתחום, אשר למד.ה בתכנית הכשרה לטיפול מיני ועברה התמחות והסמכה מטעם איגוד מקצועי למטפלות ומטפלים מיניים (איט"ם). אנשי ונשות מקצוע אלו תחזקנה בידן תעודה המאשרת את הסמכתן וגם תופענה ברשימת המוסמכות והמוסמכים מטעם האיגוד המקצועי הישראלי למטפלים ומטפלות מיניות. 

למעבר לעמוד מאגרי מטפלות הכולל קישור לאתר של איט"ם עבור מטפלים ומטפלות מיניות וכן רשימת מרפאות ציבוריות במחיר מוזל.

מהו הטיפול המתאים במקרים של וולוודניה?

מאחר ולוולוודניה סיבות או גורמים שונים ומגוונים, כך גם בטיפול מיני בוולוודיניה מוצע הינו מגוון. דבר היכול לגרום לתסכול בשל הצורך לעבור מאשת מקצוע אחת לאחרת מבלי שנראה פתרון באופק. תסכול ברור והגיוני בתקווה למציאת פתרון אשר תוכלי לחיות איתו בשלום ובבריאות. שלב אבחוני זה הינו חשוב ופעמים הכרחי.

מאחר וכלי הגינקולוגיה השונים לא תמיד מספיקים למציאת פתרון הבעיה, ייתכן ותצטרכי לבקר גם אחת מנשות הטיפול הבאות:

 • רופאת עור
 • מומחית למחלות הפות והעריה
 • מומחית לבעיות כאב
 • נוירולוגית
 • פיזיותרפיסטית
 • אורוגניקולוגית 
 • תזונאית
 • מטפלת מינית

ליווי של אשת מקצוע מתחום הטיפול המיני יכול לסייע הן במציאת נשות מקצוע מתאימות בדרך לאבחון הקושי, כמו גם לטפל במצבים הרגשיים והנפשיים שנוצרו עם הזמן.

טיפול מיני במצבים השונים של וולוודניה

מרבית הנשים הסובלות מכאב, גרד או אי נוחות מתמשכים בפות או במגע מיני, עוברות חוויות המובילות אותן פעמים להימנעות ממגע מיני, מקיום זוגיות או קיום מגע מיני למרות הכאב כך שהחוויה המינית נצרבת כשלילית ובלתי רצויה. פעמים רבות נוצרים משקעים וניבנות תפיסות שליליות העלולות להגביל בבחירות זוגיות והיכולת להפיק ולחוות הנאה מינית. מאחר ומטפלות מיניות מוסמכות מגיעות מתחום רפואי או מתחום הטיפול הרגשי (פסיכולוגית או עובדת סוציאלית קלינית בעלות תואר שני לפחות), כל אחת תחזיק בידה כלים טיפוליים בהתאם לגישתה המקצועית. כמו בכל טיפול רגשי, חיבור והתאמת הגישה לצרכי האישה הינם הכרחיים להצלחת הטיפול. הלכת למטפלת אחת ולא התחברת? נסי אחרת.

הטיפול המיני בוולוודיניה יכול להציע עבודה הנגזרת משיטות טיפול שונות:

 1. עבודה על סכמות חשיבה ותפיסות שליליות כלפי מיניות שנוצרו או שנרכשו עם השנים כגון: הפות שלי קטן מידי ביחס לפין, מין זה דבר כואב, מין שם אותי במקום פגיע, לעולם לא אמצא זוגיות, אף אחד לא יאהב אותי, אני פגומה ועוד.
 2. הבנת התפיסות המיניות שנרכשו בילדות ובגיל ההתבגרות מהסביבה הרחוקה, הקרובה ומהמדיה. פעמים רבות תפיסות הושרשו מבלי להבין את מקורן. כגון: אישה שמקיימת יחסי מין היא זולה, כל הגברים רוצים דבר אחד, לאפשר אירוח של מישהו בגוף שלי גורם לי לאבד שליטה ועוד.
 3. למידה ורכישה של ידע מיני מהימן על מיניות האישה, מבנה הנרתיק והפות, למידת אפשרויות מגע להנאה ללא אירוח של חפץ או פין, היכרות עם הגוף האישי תוך תרגילי בית והתבוננות בחוויות בקליניקה ועד למידת אוננות והפקת עונג אישי עם או בלי כניסה של מענגים, מאמנים או פין לנרתיק.
 4. עיבוד של חוויות ילדות, חסמים אישיים, היכרות עם מפת החשקים המינית של כל אישה ועוד
 5. טיפול ביו פידבק, מיינדפולנס או cbt ככלי עבודה עם החרדה, חשש, כאב והתניות שונות שנרכשו. 

זאת כמובן בתנאי שהגדרת כי את מעוניינת לטפל בקושי או בהתנגדות לאירוח בגופך. את המחליטה הבלעדית האם זהו קושי או בעיה וכך יתנהל הטיפול.

נכתב על ידי רחלי ראובני – עובדת סוציאלית קלינית (MSW), מטפלת מינית מוסמכת, פסיכותרפיה אינטגרטיבית CBT.

רשומה לניוזלטר ?

הרשמי וקבלי יומן מעקב כאב חודשי בחינם 

רשומה לניוזלטר ?

הרשמי וקבלי יומן מעקב כאב חודשי בחינם 

הרשמי עכשיו

דילוג לתוכן